-
−10%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 13
business days
(1) 4 mm minimum glass thickness (2) Battery life may vary based on user and computing conditions. (3) Excludes packaging and printed circuit board (PCB). (4) Device basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS (5) Dictation is provided by Windows and macOS and currently only available in select languages and geographies. Learn more: logitech.com/suppport/OSdictation (6) Mouse not supported by iOS. Keyboard's basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS. (7) Based on throughput computation in bits/second combining speed and accuracy averaged for all devices participating in the study source: Logitech Ergonomic Lab study on 23 participants in (Oct / 2019) with two Logitech standard mice and two standard, embedded trackpads
| Summary | Logitech MX Keys Mini Combo for Business. Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth, Keyboard layout: QWERTZ, Keyboard number of keys: 79, Recommended usage: Office. Product colour: Graphite. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.395 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Ambient light sensor | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 79 |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Backlight | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Battery |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 1130 mAh |
| Battery life (max) | 240 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging source | USB Type-C |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| Mouse battery life | 2.3 month(s) |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS/iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295.99 x 20.97 x 131.95 mm |
| Keyboard weight | 506.4 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 65 x 100.5 x 34.4 mm |
| Mouse weight | 99 g |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Package depth | 394 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 860 g |
| Package width | 145 mm |
| Packaging content | MX Keys Mini for Business MX Anywhere 3 for Business Logi Bolt USB receiver (USB Type A) USB-C charging cable (USB-A to USB-C) User documentation |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Master (outer) case gross weight | 5840 g |
| Master (outer) case height | 242 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case width | 303 mm |
| KB language | DE |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002864 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.86 kg |