Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
(1) Requires Logi Options+ app, available for Windows and macOS (2) Compared to Logitech Master 2S mouse with Logitech Options installed and Smooth scrolling enabled (3) Compared to regular Logitech mouse without an electromagnetic scroll wheel (4) 4 mm minimum glass thickness. (5) The combo is not compatible with other Logitech USB receivers. (6) Device basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS (7) Battery life may vary based on user and computing conditions (8) Excludes plastic in printed wiring assembly (PWA), receiver, wire, FFC cable, and packaging.
| Summary | Logitech Master MX Keys S Combo. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth, Keyboard key switch: Scissor key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: LED, Wrist rest. Recommended usage: Office. Product colour: Graphite. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Unit Box Length | 0.455 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Ambient light sensor | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Multi-device support | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Graphite |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging source | USB Type-C |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Button functions | Forward |
| Buttons quantity | 7 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Form factor | Right-hand |
| Hyper-fast scrolling | Yes |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Laser |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Tilting scroll | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | What you need: Bluetooth Low Energy Requires Bluetooth Low Energy technology Windows 10, 11 or later macOS 10.15 or later Linux (6) ChromeOS (6) iPadOS 14 or later (6) AndroidTM 8.0 or later (6) Logi Bolt USB Receiver Requires available USB Port Not compa |
| Mobile operating systems supported | Android/iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral/Forest Stewardship Council (FSC) |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 20.5 x 131.63 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 84.3 x 51 x 124.9 mm |
| Mouse weight | 141 g |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 144 mm |
| Package weight | 1700 g |
| Package width | 78 mm |
| Packaging content | Keyboard MX Keys S Combo Mouse Palmrest Logi Bolt USB receiver USB-A to USB-C charging cable User documentation |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver weight | 2 g |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Post-consumer recycled plastic | 26 % |
| Master (outer) case gross weight | 4991 g |
| Master (outer) case height | 187 mm |
| Master (outer) case length | 558 mm |
| Master (outer) case width | 408 mm |
| Model | 920-011614 |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.00573 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.75 kg |