- New
The DELL KB700 keyboard features Bluetooth 5.0 connectivity with a 10-meter wireless range and a full-size QWERTY layout. It runs on two AAA alkaline batteries and supports a variety of operating systems, including Windows, Mac, and Linux.
The DELL KB700 keyboard features Bluetooth 5.0 connectivity with a 10-meter wireless range and a full-size QWERTY layout. It runs on two AAA alkaline batteries and supports a variety of operating systems, including Windows, Mac, and Linux.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The DELL KB700 keyboard features Bluetooth 5.0 connectivity with a wireless range of up to 10 meters and a full-size QWERTY layout. It operates on two AAA alkaline batteries and supports multiple operating systems, including Windows, Mac, and Linux.
Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 years |
Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product color | Gray |
Power supply | |
| Number of batteries (for keyboard) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Power supply type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
Operating conditions | |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Storage temperature | -40 - 65 °C |
Weight and dimensions | |
| Keyboard weight | 560g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433.3 x 121.5 x 25.34 mm |
System requirements | |
| Supported operating systems | Windows, Mac, Linux, Android, ChromeOS, DOS |
Packaging details | |
| Number of products included | 1 pc. |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
Keyboard | |
| Recommended use | For the office |
| Shortcut keys | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Keyboard shape | Full size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | US International |
| Device interface | Bluetooth |
| Numeric keyboard | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |