- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
12 - 14
business days
(1) Based on 2 hours of continuous typing per day. Battery life may vary based on user and computing conditions
| Summary | Logitech Keys-To-Go 2. Keyboard layout: QWERTY, Keyboard language: US International, Keyboard key switch: Scissor key switch. Product colour: White. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth, Wireless range: 10 m. Battery capacity: 220 mAh. Mobile operating systems supported: iOS, iPadOS, Mac operating systems supported: Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Hot keys | Yes |
| Key pitch | 18 mm |
| Key travel distance | 1 mm |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | No |
| Backlight | No |
| Multi-device support | Yes |
| Product colour | White |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 220 mAh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Mobile operating systems supported | iOS/iPadOS |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 105 x 8.97 x 250 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 380.9 g |
| Package width | 120 mm |
| Batteries included | Yes |
| Mouse included | No |
| Packaging content | {loc-value} |
| User guide | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 42 °C |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Keyboard battery type | CR2032 |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard weight | 222 g |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Power source type | Battery |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Battery | Lithium battery |
| Unit Calculated Volume | 0.000972 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.38 kg |