HP 720 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard and Mouse Combo
HP 720 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard and Mouse Combo
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| USB connector type | USB Type-A |
| Wireless range | 10 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Battery, Status |
| Backlight | No |
| HP segment | Home |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Weight | 499 g |
| Keyboard weight | 499 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 420.47 x 120.7 x 17.66 mm |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 114.89 x 73.26 x 39.86 mm |
| Mouse weight | 90.1 g |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Mouse included | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 5 |
| Rechargeable battery | Yes |
| Certification | CB; FCC; IC; RCM; WPC; NTC; IMDA; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; ICASA; UKCA; KCC; TUV; RATEL; IFETEL; BIS; MOICT; iCTqatar; RoHS; Subtel; NKRZI |
| Copilot key | Yes |
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad | Yes |
| Country of origin | China |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Home |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | English |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Programmable hot keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Multi-device support | Yes |
| Silent keys | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| Width | 420.5 mm |
| Depth | 120.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894310675, 889894310682, 889894310699, 889894310705 |
| Compliance certificates | BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI, RoHS, CB, EAC |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |