- New
HP 720 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
HP 720 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-deskjet-2700-all-in-one-printer-series/model/31598160?sku=5AR83B&serialnumber=5AR83B |
| USB connector type | USB Type-A |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Battery, Status |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| HP segment | Home |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 420.47 x 120.7 x 17.66 mm |
| Keyboard weight | 499 g |
| Weight | 499 g |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Mouse included | No |
| Rechargeable battery | Yes |
| Certification | CB; FCC; IC; RCM; WPC; NTC; IMDA; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; ICASA; UKCA; KCC; TUV; RATEL; IFETEL; BIS; MOICT; iCTqatar; RoHS; Subtel; NKRZI |
| Silent keys | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Pointing device | No |
| Key travel distance | 1.7 mm |
| Programmable hot keys | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Numeric keypad | Yes |
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Recommended usage | Home/Office |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Copilot key | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| Compatibility | USB-A & Bluetooth |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Width | 420.5 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Depth | 120.7 mm |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182569252, 888182569351 |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Sustainable technologies and materials | At least 60% post-consumer recycled plastic; FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), BSMI, RoHS, BIS, CB, EAC |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40 |