HP 450 Programmable Wireless Keyboard
HP 450 Programmable Wireless Keyboard
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Wireless range | 10 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Battery |
| HP segment | Business |
| Backlight | No |
| Power source type | Battery, USB |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Weight | 430 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 428.22 x 115.47 x 180.6 mm |
| Keyboard weight | 430 g |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mouse included | No |
| Certification | CE; GS; FCC; RCM; BSMI; EAC; ICES; CULus; Ukraine; India BIS; KCC; VCCI |
| Device interface | RF Wireless + USB |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Recommended usage | Home |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | No |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Number of hot keys | 19 |
| Programmable hot keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Depth | 115.5 mm |
| Width | 428.2 mm |
| Height | 18.1 mm |
| Pallet weight (imperial) | 522.6 kg (1152.1 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Warnings | Follow local regulations for the disposal of electronic equipment., Do not disassemble the keypad - risk of electric shock., Keep away from water and other liquids. |