-
−1%
Esperanza EK129 keyboard USB QWERTY UK English Black
Esperanza EK129 keyboard USB QWERTY UK English Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Wrist rest | No |
| Built-in display | No |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monotone |
| Backlight | No |
| Power source type | USB |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 442 x 140 x 22 mm |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS 9.2, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS 9.1, Mac OS 9.0, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS 8.6, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.2 Jaguar |
| Windows operating systems supported | Windows NT, Windows 7, Windows XP, Windows 98, Windows Vista, Windows 8, Windows 2000 |
| Mouse included | No |
| Cable length | 1.45 m |
| Pointing device | N |
| Keyboard form factor | Standard |
| Recommended usage | HTPC |
| Keyboard language | UK English |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Device interface | USB |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |