- New
- In stock
Casio SA-51 digital piano 32 keys Black
Casio SA-51 digital piano 32 keys Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of speakers | 2 |
| Tones quantity | 100 |
| Speaker diameter | 8 cm |
| Target audience | Children |
| Maximum polyphony (notes) | 32 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Metronome tempo range | 20 - 255 bpm |
| Music memory capacity (songs) | 10 |
| Amplifier output power | 10 W |
| Metronome beats per bar | 9, 1 |
| Adjustable tone range (octaves) | -1 - 1 |
| Product colour | Black |
| Power consumption (min) | 3.2 W |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Height | 51 mm |
| Weight | 1 kg |
| Width | 446 mm |
| Depth | 208 mm |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| On/off switch | Yes |
| Keys quantity | 32 keys |