CANYON keyboard Cometstrike TKL GK-50 EN/RU Wired
CANYON keyboard Cometstrike TKL GK-50 EN/RU Wired
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
The Cometstrike GK-50 mechanical keyboard will be a breakthrough for professional gamers seeking performance. Featuring 87 keys, the GK-50 is designed to maximize comfort and minimize desktop clutter.
With a durability rating of 50 million keystrokes and double-injection keycaps, this keyboard is built to last a lifetime. Engineered with MX Red linear switches, this compact tenkeyless keyboard boasts a seamless typing and gaming experience with a 2 mm actuation point and 60 g actuation force for optimal control. Plus, the anti-ghosting technology allows for numerous key combinations without any input conflicts.
Create the right mood with the full-color rainbow backlighting and 20 dynamic lighting modes of the Cometstrike. Enjoy added convenience with features like a volume dial, start key lock, and anti-slip feet for stability.
Your new gaming experience awaits with the Cometstrike GK-50 - where satisfaction is just a keystroke away.
| Marketing Model Name | Cometstrike TKL GK-50 |
| Commercial Name | CANYON keyboard Cometstrike TKL GK-50 EN/RU Wired |
| Device Location | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB |
| Form Factor | TKL |
| Profile | Low |
| Number of Keys | 87 |
| Keys Type | Mechanical |
| Electronic Life Cycle | 50000000 Cycles |
| Actuation Point | 2 mm |
| Pressing Force | 60±10 g |
| Backlight | RGB |
| Keyboard Features | Backlighting Anti-Ghosting Technology MX Red linear switches |
| Localization | Russian |
| External Color | Black |
| Cable Length | 1.8 m |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Cable Included | USB-C Charge Cable |
| Width | 354 mm |
| Height | 26.6 mm |
| Depth | 126 mm |
| Nominal Weight | 0.624 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 378 mm |
| Pack Width (mm) | 34 mm |
| Pack Height (mm) | 156 mm |
| Weight | 0.796 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.667 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485015220 |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 54 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 540 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1170x975x1365 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 84 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 840 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1170x975x2045 mm |