- In stock
be quiet! Light Mount Silent Tactile US ANSI keyboard Gaming USB QWERTY US English Black
be quiet! Light Mount Silent Tactile US ANSI keyboard Gaming USB QWERTY US English Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB connector type | USB Type-C |
| Detachable cable | Yes |
| Removable keycaps | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Wrist rest | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Keyboard style | Straight |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 461 x 212 x 44 mm |
| Keyboard weight | 1.19 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | No |
| Manual languages | German, Russian, Simplified Chinese, Thai, Polish, Japanese, Ukrainian, English, Spanish, French |
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Numeric keypad | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Device interface | USB |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keycaps | Double shot |
| Physical layout | ANSI |
| Key switch type | Tactile |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard key switch technology | be quiet! Silent Tactile |
| Silent keys | Yes |
| Number of hot keys | 5 |
| Programmable hot keys | Yes |
| Microcontroller unit | ARM Cortex M0 |
| Keyboard language | US English |
| Rollover | N-key rollover |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Built-in memory | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Shipping (inner) case width | 30.2 cm |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE, WEEE |