ASUS CW100 keyboard Mouse included Universal RF Wireless QWERTY US English Black
ASUS CW100 keyboard Mouse included Universal RF Wireless QWERTY US English Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Wireless range | 10 m |
| Island-style keyboard | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Keyboard battery type | AAA |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Battery technology | Alkaline |
| USB Type-C charging port | No |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 133 x 445 x 26.8 mm |
| Mouse weight | 84 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 60 x 112.5 x 36.7 mm |
| Keyboard weight | 451 g |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10, Windows 8 |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Buttons quantity | 3 |
| Mouse included | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse battery type | AA |
| Windows keys | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Device interface | RF Wireless |
| Pointing device | No |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Connectivity technology | Wireless |
| Numeric keypad | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Keyboard language | US English |