A4Tech 7100N desktop keyboard Mouse included RF Wireless QWERTY English Black
A4Tech 7100N desktop keyboard Mouse included RF Wireless QWERTY English Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Retractable cable | No |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Flexible keyboard | No |
| Material | Plastic |
| Wrist rest | No |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Adjustable keyboard height | No |
| Keyboard battery type | AAA |
| Battery type | AA / AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Rechargeable | Yes |
| Power source type | Battery, USB |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 453 x 28 x 153 mm |
| Keyboard weight | 528 g |
| USB required | Yes |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Mouse battery type | AA |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Buttons quantity | 3 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Scroll type | Wheel |
| Customizable weight | No |
| Purpose | PC/Server |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Windows keys | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Colour | No |
| Internal | No |
| Built-in touchpad | No |