Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Hot drinks and dishes, always prepared your way.
Enjoy hot water. every day, in style.
Simply prepare your hot beverages or favourite dishes with the stylish Philips 3000 Series Kettle. Easy preparation thanks to the 1.7 L capacity and lighted window. The refined design adds a subtle modern touch to any home.
| Summary | Philips 3000 series Kettle. Water tank capacity: 1.7 L. Power: 2200 W. Product colour: White, Housing material: Plastic, Overheat protection. Cordless |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.255 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.185 |
| Adjustable thermostat | No |
| Control type | Lever |
| Controller type | Strix |
| Country of origin | China |
| Housing material | Plastic |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | White |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Cord storage | Yes |
| Cordless | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 2200 W |
| Power source | AC |
| Depth | 156 mm |
| Height | 248 mm |
| Weight | 24800 g |
| Width | 252.2 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 1380 g |
| Package width | 240 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | HD9411/00 |
| Model name | Philips Kettle 3000 Series |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01327 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.4 kg |