- In stock
-
−4%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
With the philips eco conscious edition kettle
Breakfast just got better
Get your favourite wake-up beverage quickly and easily every morning. Sustainably designed with 100% Bio-based plastics² to reduce its CO2 footprint by 25%¹ during the production process, and energy-efficient features for a greener future.
¹Calculation based on the production of the same appliance using bioplastic vs 100% virgin plastic (or virgin polypropylene)
²Main body made from 100% PP plastic from certified bio-based sources, on a mass balance basis (BioPP is 84% of total plastic).
| Summary | Philips Eco Conscious Edition HD9365/10 5000 Series Kettle. Water tank capacity: 1.7 L. Power: 2200 W. Housing material: Plastic, Water level indicator. Cordless. Filtering |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.25 |
| Unit Box Length | 0.205 |
| Unit Box Width | 0.235 |
| Adjustable thermostat | No |
| Concealed heating element | Yes |
| Control type | Buttons |
| Country of origin | China |
| Filtering | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Power LED | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cordless | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 22-240 V |
| Power | 2200 W |
| Power source | AC |
| Depth | 158.5 mm |
| Height | 253.9 mm |
| Weight | 970 g |
| Width | 221.2 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 249 mm |
| Package weight | 357.7 g |
| Package width | 237 mm |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | HD9365/10 |
| Model name | Eco Conscious Edition HD9365/10 5000 Series Kettle |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0120438 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.3 kg |