Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Durable kettle in safe, food-grade full stainless steel for long and reliable daily use - with a convenient Keep Warm mode that's always ready to serve. Philips brings 60 years of trust and expertise to this elegant long-life kettle.
| Summary | Philips Viva Collection HD9355/92. Water tank capacity: 1.7 L. Power: 1900 W. Product colour: Black, Copper, Housing material: Metal, Water level indicator. Cordless. Keep warm function |
| Vendor Homepage | https://www.philips.com/ |
| Unit Box Height | 0.25 |
| Unit Box Length | 0.228 |
| Unit Box Width | 0.195 |
| Adjustable thermostat | No |
| Audible ready signal | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Control type | Buttons |
| Country of origin | China |
| Good spout filling | Yes |
| Heating element material | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Keep warm function | Yes |
| Overheat protection | No |
| Product colour | Black/Copper |
| Water level indicator | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cordless | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Non-slip feet | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 1900 W |
| Power source | AC |
| Depth | 156 mm |
| Height | 243 mm |
| Weight | 24300 g |
| Width | 230 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 252 mm |
| Package weight | 1490 g |
| Package width | 228 mm |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bowl capacity | 1.7 L |
| Capacity | 1.7 L |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | HD9355/92 |
| Model name | HD9355/92 |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.01285 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.58 kg |