Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Full stainless steel with extra-large lid opening
Designed to last
Durable kettle in safe, food-grade full stainless steel for long and reliable daily use. Philips brings 60 years of trust and expertise to this elegant long-life kettle.
25% larger than regular Philips metal kettle HD9320
| Summary | Philips Viva Collection HD9351/90 Kettle. Water tank capacity: 1.7 L. Power: 2020 W. Housing material: Metal, Water level indicator. Cordless. Filtering |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.24 |
| Unit Box Length | 0.225 |
| Unit Box Width | 0.196 |
| Adjustable thermostat | No |
| Anti-calc filter | Yes |
| Audible ready signal | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Country of origin | China |
| Filtering | Yes |
| Good spout filling | Yes |
| Housing material | Metal |
| Spring lid | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| 360° rotational base | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Cord storage | Yes |
| Cordless | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Wide opening lid | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 2020 W |
| Power source | AC |
| Depth | 156 mm |
| Height | 243 mm |
| Weight | 24300 g |
| Width | 230 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 252 mm |
| Package weight | 1480 g |
| Package width | 228 mm |
| Capacity | 1.7 L |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | HD9351/90 |
| Model name | Viva Collection HD9351/90 Kettle |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.010584 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.34 kg |