The BOSCH induction cooker PVQ61CHB1E has four cooking zones, each with a power function of 3700 W, and a ceramic surface. It has safety features such as a child lock, a pause function and a residual heat indicator.
The BOSCH induction cooker PVQ61CHB1E has four cooking zones, each with a power function of 3700 W, and a ceramic surface. It has safety features such as a child lock, a pause function and a residual heat indicator.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The BOSCH induction cooker PVQ61CHB1E has four cooking zones with a 3700 W power boost function and a ceramic top coating. It has safety features such as a child lock, pause function and residual heat indicator.
Design | |
|---|---|
| Cooking Zones | 4 zones |
| Topcoat Type | Ceramic |
| Product Color | Black |
| Stove Type | Zone induction cooker |
| Installation Type | Built-in |
Power | |
| AC Voltage | 220 - 240V |
| AC Frequency | 50 - 60 Hz |
Weight and Dimensions | |
| Height | 51 mm |
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Weight | 12.9 kg |
Operation | |
| Number of Power Levels | 17 |
| Boost Function | Yes |
Ergonomics | |
| Control Type | Touchscreen |
| Control Position | In front |
| Child Lockout | Yes |
| Residual Heat Indicator | Yes |
Safety Warning | |
| Warnings | Use in accordance with the instructions for use and safety guidelines. Do not leave the appliance unattended. Avoid water contact with electrical components and cables. |