Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Beko HII64206F2MT is a built-in 58 cm wide induction hob with 4 cooking zones. Its glass surface ensures easy cleaning, and modern induction technology guarantees efficient and safe cooking.
Design | |
|---|---|
| Combined zone | Yes |
| Stove type | Zone induction cooker |
| Device installation | Built-in |
| Product color | Black |
| Surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Stove width | 60cm |
Power | |
| AC input frequency | 50Hz |
| Connected load (electrical) | 7200W |
Weight and dimensions | |
| Weight | 9.8 kg |
| Width | 590mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Depth | 520mm |
| Height | 52 mm |
| Installation compartment depth | 49cm |
Operation | |
| Cooking zone 3 boost | 2300W |
| Boost for flexible cooking zone 1 | 2300W |
| Cooking zone 2 boost | 2300W |
| Cooking zone 4 boost | 2300W |
| Cooking zone 2 diameter | 180mm |
| Cooking zone 2 power | 2000W |
| Number of power levels | 9 |
| Cooking zone 3 power | 2000W |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 diameter | 180mm |
| Cooking zone 4 diameter | 180mm |
| Cooking zone 1 power | 2000W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone position 3 | At the left rear |
| Cooking zone 3 diameter | 180mm |
| Cooking zone 4 power | 2000W |
| Cooking zone position 2 | Right front |
Packaging details | |
| Package depth | 600mm |
| Package height | 125mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Package width | 640mm |
Ergonomics | |
| Automatic shutdown | Yes |
| Built-in screen | Yes |
| Control position | Above the front |
| Control type | Touchscreen |
| Timer | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |