The Bosch Serie 8 PRB3A6I40 is an integrated gas hob with two round cooking zones with a total power of 4750 W. Its glass-ceramic surface, automatic ignition and cast iron pot holders ensure durability and ease of use.
The Bosch Serie 8 PRB3A6I40 is an integrated gas hob with two round cooking zones with a total power of 4750 W. Its glass-ceramic surface, automatic ignition and cast iron pot holders ensure durability and ease of use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Bosch Serie 8 PRB3A6I40 is a built-in gas stove with two round cooking zones, with a total power of 4750 W. It has a glass-ceramic surface, automatic ignition and cast iron pot holders that ensure durability.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Gas Stove |
| Product Brand | Bosch |
| Model | Series 8 PRB3A6I40 |
Specifications | |
| Dimensions | 30cm (W) x 49mm (H) x 527mm (D) |
| Weight | 7.7 kg |
| Color | Black |
| Material | Glass, Cast Iron |
Technical Data | |
| Power | 4750 W (total gas load) |
| Cooking Zones | 2 (1 x 3000W, 1 x 1750W) |
| Control Type | Rotary |
| Ignition Type | Automatic Ignition |
Security Features | |
| Flame Failure Device | Yes |
| Residual Heat Indicator | Yes |
Additional Information | |
| Pot Holder Material | Cast iron |
| Easy to Clean | Yes |