The BOSCH POH6B6K30 gas hob has four round heating zones with a total power of 7800 W and a frameless design. It has electronic ignition, gas backflow protection and is easy to clean.
The BOSCH POH6B6K30 gas hob has four round heating zones with a total power of 7800 W and a frameless design. It has electronic ignition, gas backflow protection and is easy to clean.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The BOSCH gas stove POH6B6K30 has four round cooking zones with a total power of 7800 W and a frameless design. It has electronic ignition, gas backflow protection, and is also easy to clean.
Design | |
|---|---|
| Shape of the 1st cooking zone | Round |
| Shape of the 2nd cooking zone | Round |
| Shape of the 3rd cooking zone | Round |
| Shape of the 4th cooking zone | Round |
| Grille type | Steel |
| Application support material | Enameled |
| Frame type | Frameless |
| Product color | Black |
| Stove type | Gas stove |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
Power | |
| AC voltage | 220 - 240V |
| Number of amps | 3 A |
| Connected power (for gas) | 7800W |
Weight and dimensions | |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 590mm |
| Depth | 520mm |
| Height | 54.5 mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth (min) | 48 cm |
| Installation compartment depth (max) | 49cm |
| Installation compartment height | 4.5 cm |
Ergonomics | |
| Management position | On the right side |
| Control type | With rotary knob |
| Electronic ignition | Yes |
| Gas backflow protection | Yes |
| Easy to clean | Yes |
Security warning | |
| Warnings | Use in accordance with the instructions for use and safety guidelines. Do not leave the appliance unattended. Avoid water contact with electrical components and cables. |