The electric kettle has a 1 liter capacity and operates at 1600 W. It features overheating protection, a 360° rotating base, and a cool-touch handle for safe use.
The electric kettle has a 1 liter capacity and operates at 1600 W. It features overheating protection, a 360° rotating base, and a cool-touch handle for safe use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The electric kettle has a capacity of 1 liter and operates at a power of 1600 W. It features overheating protection, a 360° rotating base, and a cool handle surface for safe use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Electric kettle |
| Brand | MASTER |
| Model | MR-029NEW |
| Color | Stainless steel |
| Housing | Stainless steel |
| Handle color | Black |
| Water tank capacity | 1L |
| Water level indicator | Yes |
Power | |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| AC input frequency | 50Hz |
| Power | 1600W |
Ergonomics | |
| Carrying handle | Yes |
| 360° rotating base | Yes |
| Cold handle surface | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
Security warning | |
| Warnings | Before cleaning, switch off and unplug the appliance. Avoid contact with water during use. Do not leave the appliance unattended during operation. |