The Maestro MR-024 electric kettle has a 1.7 L capacity and a stainless steel interior with temperature control. Operating at 1850-2200 W, it also has a keep-warm function and a water level indicator.
The Maestro MR-024 electric kettle has a 1.7 L capacity and a stainless steel interior with temperature control. Operating at 1850-2200 W, it also has a keep-warm function and a water level indicator.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Maestro MR-024 electric kettle has a 1.7 L capacity and a stainless steel interior with temperature control. It operates at a power of 1850-2200 W and has a hold function and a water level indicator.
Features | |
|---|---|
| Product type | Electric kettle |
| Brand | Maestro |
| Model | MR-024 |
Specifications | |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Color | White |
| Kettle inner material | Stainless steel 304 |
| Housing material | Plastic |
Technical data | |
| Power | 1850-2200W |
| Voltage | 220 - 240V |
| AC input frequency | 50Hz |
| Water tank size | 1.7L |
| Cable length | 0.7 m |
Additional information | |
| Support function | Yes |
| Temperature control | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Double wall design | Yes |
| Security warning | Avoid contact with water during use. Switch off and unplug the appliance before cleaning. Do not leave the appliance unattended during operation. |