The Fellow Corvo EKG PRO electric kettle has a 0.9 L capacity and adjustable temperature from 40 to 100°C. It has a stainless steel filter, a locking lid and an automatic shut-off for safety.
The Fellow Corvo EKG PRO electric kettle has a 0.9 L capacity and adjustable temperature from 40 to 100°C. It has a stainless steel filter, a locking lid and an automatic shut-off for safety.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Fellow Corvo EKG PRO electric kettle has a 0.9 L capacity and adjustable temperature from 40 to 100°C. It has a stainless steel filter, a lockable lid and an automatic shut-off for safety.
Features | |
|---|---|
| Filter | Stainless steel |
| Housing | Plastic |
| Product Color | Black |
| Water Capacity | 0.9L |
Power | |
| Power | 1200W |
| Power Source | AC |
| AC Input Frequency | 50 - 60 Hz |
| AC Input Voltage | 220 - 240V |
Weight and Dimensions | |
| Height | 196 mm |
| Width | 172 mm |
| Depth | 282 mm |
| Weight | 1.25 kg |
Ergonomics | |
| Lockable Lid | Yes |
| Automatic Shutdown | Yes |
| Lid Opening Type | Button |