- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EKK116S is a compact and powerful electric kettle with a 1 L water capacity and an elegant silver finish. Its advanced hidden heating element ensures efficient and fast boiling of water.
Features | |
|---|---|
| Hidden heating element | Yes |
| Product color | Silver |
| Boil-dry protection | Yes |
| Housing | Stainless steel, Plastic |
| Water tank size | 1L |
| Adjustable thermostat | No |
| On/off button | Yes |
Power | |
| Power | 1350W |
| AC input frequency | 50Hz |
| AC input voltage | 220-240V |
Ergonomics | |
| Wireless | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Height (cm) outer packaging | 21 cm |
| Automatic shutdown | Yes |
| Width (cm) outer packaging | 22 cm |