- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EKK026 electric kettle is a large-capacity appliance with advanced features and a transparent body. It has a large 1.7 L water tank and is equipped with a hidden heating element for safe use.
Features | |
|---|---|
| Housing material | Glass, Plastic |
| Control type | Touchscreen |
| Product color | Black, Transparent, White |
| Number of temperature settings | 5 |
| Water tank capacity | 1.7L |
| Water level indicator | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Hidden heating element | Yes |
| Sun protection | Yes |
| Anti-calcium filter | No |
| Adjustable thermostat | Yes |
Power | |
| AC voltage | 220 - 240V |
| Power | 2200W |
Packaging details | |
| Quantity per package | 1 pc. |
Ergonomics | |
| Automatic shutdown | Yes |
| 360° rotating base | Yes |
| Cable length | 0.75 m |
| Without cable | No |
| Ergonomic handle | Yes |
| Lift-off lid | Yes |
| Lighting | Yes |