The KitchenAid 5KEK1522EPP electric kettle has a 1.5 L capacity and a powerful 2400 W heating element for fast boiling. It features an adjustable thermostat with seven temperature settings and a removable anti-limescale filter for easy maintenance.
The KitchenAid 5KEK1522EPP electric kettle has a 1.5 L capacity and a powerful 2400 W heating element for fast boiling. It features an adjustable thermostat with seven temperature settings and a removable anti-limescale filter for easy maintenance.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The KitchenAid 5KEK1522EPP electric kettle has a 1.5 L capacity and a powerful 2400 W heating element that allows you to boil water quickly. It has an adjustable thermostat with seven temperature settings and a removable anti-limescale filter for easy maintenance.
Features | |
|---|---|
| Product type | Electric kettle |
| Brand | KitchenAid |
| Model | 5KEK1522EPP |
Specifications | |
| Dimensions | 263 × 218 × 210 mm (W × H × D) |
| Weight | 2.15 kg |
| Color | Petrol |
| Material | Stainless steel, Aluminum |
Technical data | |
| Power | 2400W |
| Capacity | 1.5L |
| Temperature settings | 7 |
Additional information | |
| Features |
|