- In stock.
AENO Electric Kettle, Tongtai smart wifi, glass kettle, 220-240V~, 50/60Hz, 1850-2200W, Strix, NW:1.15Kg
AENO Electric Kettle, Tongtai smart wifi, glass kettle, 220-240V~, 50/60Hz, 1850-2200W, Strix, NW:1.15Kg
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
User-friendly AENO app
Simply switch on the kettle remotely, adjust the exact temperature or set up operation schedule in the app.
Hot or warm water always at hand - for a quick cup of tea without time to boil or prepare baby food.
Built-in presets allow you to brew your favorite tea correctly, as each type of tea requires a specific brewing water temperature.
Once set up - always boiled
Create your own scenarios by adjusting the frequency and time of day boiling.
Thanks to the incredible accuracy of 1 °C you can heat water to the exact temperature to prepare your favorite drinks in the right way.
High quality glass kettle with durable and stain resistant will not affect people's health, it will be helping to store the natural flavor of water or tea and preventing the contamination of taste at the same time.
due to STRIX technology
You can be sure that your kettle will turn off in time immediately after boiling with Strix technology. The Strix controller will keep your kettle safe for years of use.
- AENO app
- Device
- Voice control
Boil-dry overheat protection
The overheating protection automatically turns off the kettle when the water boils to ensure safety, save energy and prevent the kettle from self-igniting.
3-color LED lights indicate power, heating, keep warm or steeping of your favorite teas. With convenient indicator lights, you'll know exactly when your water is ready!
The intuitive and compact user interface is built right into the handle, so you can easily select one of the temperature presets.
moves easily in any direction
It doesn't matter if you're right or left handed. 360° power base ensures comfortable use in any direction.
for easy adjustment and storage
Keep your kitchen tidy.
The base has a built-in cord storage so that it can be hidden when needed.
Simply open the e-recipe book and choose one recipe to suit your tastes.
| Marketing Model Name | EK1S |
| Commercial Name | Smart Electric Kettle EK1S |
| Appliance Type | Electric Kettle |
| Kettle Power | 1850-2200 W |
| Kettle Capacity | 1.7 L |
| Features | Strix controller Smart control AENO App (via Wi-Fi) 360° rotation On/Off LED indication Boil-dry protection Temperature settings (1°C step via APP) Keep warm function (1 h) Voice control (Google Assistant, Amazon Alexa, Siri) Colorfull LED Illumination 8 preset programs (Black tea, Oolong tea, Green tea, Yellow tea, White tea, Baby food, Boiling water, Keep warm) Removable limescale filter Сord storage compartment Water level indication Recipe e-book Scheduled operating |
| External Color | Black |
| Protection System | Boil-dry Protection Auto Shut Off |
| Chassis Material | Plastic Glass Stainless Steel |
| Heater Type | Hidden Heating Tube |
| Filter | Yes |
| Boiling Time | 5 min |
| Cord Length (m) | 0.7 m |
| Certifications | CE,ERP,EMC, ROSHS,LFGB |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Humidity | 20 % |
| Input Voltage | AC 220-240 V |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Nominal Output Power | 1850 W |
| Maximum Output Power | 2200 W |
| Depth | 223 mm |
| Height | 241 mm |
| Width | 158 mm |
| Nominal Weight | 0.98 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 222 mm |
| Pack Width (mm) | 187 mm |
| Pack Height (mm) | 240 mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.98 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485011901 |