- In stock.
-
−3%
Juicer SJE 1055 SS Sencor
Juicer SJE 1055 SS Sencor
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SENCOR, Sencor |
| Model | SJE 1055 SS |
| Width | 170mm, 217 mm. |
| Depth | 280 mm |
| Height | 390mm, 405 mm. |
| Hole diameter | 75 mm |
| Juice container capacity | 0.75 liters |
| Waste container capacity | 1.6 liters |
| Weight | 3.6 kg, 3.8055 kg. |
| Color | Silver color |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Power | 800W |
| Number of speeds | 2 |
| Drip stop system | No |
| Dishwasher safe | No |
| Purpose | For vegetables, Soft fruits, Hard fruits, Berries, Root vegetables |
| Management | Mechanical |
| Pusher | Yes |
| Included | Juice jug |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Non-slip feet |
| Length | 332 mm. |
| Country of manufacture | CN |