- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Bosch MES25A0 juicer is a powerful and efficient device for quick and convenient juicing. With a 700 W motor and automatic pulp ejection, this juicer ensures easy juicing.
Easy cleaning, a food pusher, a safety switch and non-slip feet ensure stability during use.
Technical data | |
|---|---|
| Warranty period | 2 years |
Features | |
| Safety clips | Yes |
| Automatic pulp ejection | Yes |
| Removable pulp container | Yes |
| Removable juice container | Yes |
| Foam separator | Yes |
| Continuous replenishment | Yes |
| Transparent lid | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Food pusher | Yes |
| Safety switch | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
Power | |
| AC voltage | 220 - 240V |
| Power | 700W |
| AC frequency | 50 - 60 Hz |
Weight and dimensions | |
| Width | 310mm |
| Depth | 312 mm |
| Height | 180mm |
| Weight | 5 kg |