Bosch MES4010 juice maker Centrifugal juicer 1200 W Black, Silver
Bosch MES4010 juice maker Centrifugal juicer 1200 W Black, Silver
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black, Silver |
| Pulp container capacity | 3 L |
| Easy to clean | Yes |
| Pulp container | Yes |
| Speed control type | Step |
| Detachable pulp container | Yes |
| Juice container | Yes |
| Product type | Centrifugal juicer |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Automatic pulp ejection | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Juice container capacity | 1.5 L |
| Detachable juice container | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Feeding tube diameter | 8.4 cm |
| Power | 1200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight | 6 kg |
| Housing material | Aluminium |
| Material knife | Ceramic |