Bosch MES25A0 juice maker Centrifugal juicer 700 W Black, White
Bosch MES25A0 juice maker Centrifugal juicer 700 W Black, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Locking system | Safety clamp |
| Reverse | No |
| Control panel colour | Silver, Black |
| Food pusher | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Pulse function | No |
| Detachable juice container | Yes |
| Speed control type | Step |
| Product type | Centrifugal juicer |
| Feeding tube diameter | 7.3 cm |
| On/off switch | Yes |
| Suitable for fruit/vegetable type | Soft/Hard |
| Juice container capacity | 1.25 L |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Safety clamp(s) | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Variable speed | Yes |
| Continuous refill | Yes |
| Safety switch | Yes |
| Detachable pulp container | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Pulp container capacity | 2 L |
| Product colour | Black, White |
| Lid with filling hole | Yes |
| Control type | Rotary |
| Automatic pulp ejection | Yes |
| Foam separator | Yes |
| Clear lid | Yes |
| Liquid measuring | No |
| Anti-drip function | Yes |
| Juice container | Yes |
| Pulp container | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Power | 700 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 180 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 312 mm |
| Weight | 5 kg |
| Manual | Yes |
| Number of press cones | 1 |
| Cleaning brush | Yes |
| Jug | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Housing material | Plastic |
| Blade material | Stainless steel |
| Filter material | Stainless steel |
| Lid material | Plastic |
| Jug material | Plastic |
| Pusher material | Plastic |
| Warnings | Do not immerse the device in water or other liquids., Read the user manual before use., Keep the appliance and power cord away from hot surfaces. |