Travel steam iron Black+Decker BXIR1000E
Travel steam iron Black+Decker BXIR1000E



Travel steam iron Black+Decker BXIR1000E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Tourist iron |
| Continuous steam performance | 50 g/min |
| Product colour | White, Blue |
| Steam boost performance | 20 g/min |
| Steam boost function | Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Manual | Yes |
| Water tank capacity | 0.04 L |
| Soleplate type | Stainless Steel soleplate |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | 1000 W |
| Input voltage | 120 - 240 V |
| Weight | 400 g |
| Height | 112 mm |
| Depth | 123 mm |
| Width | 228 mm |