- In stock
Tefal Smart Protect Plus FV6872 Dry & Steam iron Durilium Airglide soleplate 2800 W Blue
Tefal Smart Protect Plus FV6872 Dry & Steam iron Durilium Airglide soleplate 2800 W Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Auto power off | Yes |
| Ergonomic handle | No |
| Steam boost function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 0.27 L |
| Precision tip | Yes |
| Spray function | Yes |
| Auto power off after | 8 min |
| Filling opening size | Extra large |
| Stable heel rest | Yes |
| Continuous steam diffusion | Tip |
| Anti-calc collector | No |
| Anti-drip function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Type | Dry & Steam iron |
| Cordless | No |
| Soleplate type | Durilium Airglide soleplate |
| Cord length | 2 m |
| Variable steam | Yes |
| Continuous steam performance | 40 g/min |
| Soleplate scratch-resistance star rating | 5 |
| Anti-scale system | Yes |
| Product colour | Blue |
| Steam boost performance | 260 g/min |
| Iron power | 2800 W |
| Depth | 310 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 1.29 kg |
| Width | 135 mm |
| Designed for travel | No |
| Cord storage | No |
| Automatic cord rewinder | No |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Pallet gross height | 120.6 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross weight | 199 kg |
| Calc indicator | No |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock. |