Tefal Pro Express Vision GV9812 3000 W 1.1 L Durilium AirGlide Autoclean soleplate Blue, White
Tefal Pro Express Vision GV9812 3000 W 1.1 L Durilium AirGlide Autoclean soleplate Blue, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Empty tank detector | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| ECO mode | No |
| Continuous steam diffusion | Heart, Tip, Side |
| Vertical steam function | Yes |
| Warm-up time | 120 s |
| Anti-drip function | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Locking | Yes |
| Heating time | 2 min |
| Soleplate scratch-resistance star rating | 5 |
| Continuous steam | Yes |
| Maximum steam pressure | 8.1 bar |
| Anti-calc collector | Yes |
| Steam boost performance | 700 g/min |
| Number of settings | 3 |
| Removable anti-calc collector | Yes |
| Soleplate gliding star rating | 5 |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Auto power off | Yes |
| Iron power | 3000 W |
| Precision tip | Yes |
| Continuous steam performance | 180 g/min |
| Soleplate type | Durilium AirGlide Autoclean soleplate |
| Height | 296 mm |
| Weight | 5.34 kg |
| Width | 245 mm |
| Hose storage | Yes |
| Ergonomic handle | No |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1.6 m |
| Power | 3000 W |
| Scale alert | Yes |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Be careful when using the device to avoid burns. |