Tefal GV9220 steam ironing station 2600 W Durilium AirGlide Autoclean soleplate Burgundy, White
Tefal GV9220 steam ironing station 2600 W Durilium AirGlide Autoclean soleplate Burgundy, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Continuous steam performance | 135 g/min |
| Spray function | No |
| Refill any time | Yes |
| Maximum steam pressure | 7.5 bar |
| Product colour | Burgundy |
| Steam boost performance | 540 g/min |
| Vertical & horizontal steam function | Yes |
| Drip stop | Yes |
| Removable anti-calc collector | Yes |
| Warm-up time | 2 min |
| Heating time | 2 min |
| Iron power | 2600 W |
| Calc indicator | Yes |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| ECO mode | Yes |
| Soleplate type | Durilium AirGlide Autoclean soleplate |
| Cord length | 1.6 m |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Power | 2600 W |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |