- In stock
-
−4%
Tefal FV2836 Dry & Steam iron Ceramic soleplate 2400 W Purple, White
Tefal FV2836 Dry & Steam iron Ceramic soleplate 2400 W Purple, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Steam boost performance | 165 g/min |
| Vertical steam function | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Filling opening size | Large |
| Continuous steam | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Spray function | Yes |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Anti-drip function | Yes |
| Automatic anti-calc | No |
| Auto shut-off | No |
| Product colour | Purple, White |
| Type | Dry & Steam iron |
| Cord length | 1.9 m |
| Continuous steam performance | 35 g/min |
| Auto power off | No |
| Water tank capacity | 0.27 L |
| Iron power | 2400 W |
| Water level indicator | Yes |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended., Be careful when using the device to avoid burns. |