-
−2%
Tefal Access Steam Care DT9100 Handheld garment steamer 0.2 L 1600 W Black, Copper
Tefal Access Steam Care DT9100 Handheld garment steamer 0.2 L 1600 W Black, Copper
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Runtime | 9 min |
| Control type | Buttons |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Product colour | Black, Copper |
| Number of settings | 3 |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Autonomy | 0.15 h |
| Water tank capacity | 0.2 L |
| Variable steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Cord length | 3 m |
| Handle controls | Yes |
| Continuous steam performance | 30 g/min |
| Anti-scale system | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| On/off switch type | Hand switch |
| Heating time | 0.67 min |
| Power | 1600 W |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 3.33 kg |
| Height | 305 mm |
| Width | 140 mm |
| Ironing board included | Yes |
| Brush included | Yes |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock. |