- In stock
Taurus Argenta Elegance Full-size ironing board 1700 x 480 mm
Taurus Argenta Elegance Full-size ironing board 1700 x 480 mm
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Height (min) | 6 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Board size (W x D) | 1700 x 480 mm |
| Height (max) | 9.8 cm |
| Ironing surface length | 130 cm |
| Product dimensions when closed (WxDxH) | 1550 x 480 x 60 mm |
| Type | Full-size ironing board |
| Non-slip feet | Yes |
| Surface coloration | Pattern |
| Suitable for | Dry & Steam iron |
| Legs material | Metal |
| Shape | Rectangular |
| Product colour | Multicolour |
| Height adjustment | Yes |
| Cover colour | White |
| Cover material | Cotton |
| Foldable | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Assisted height adjustment | Yes |
| Iron holder | Yes |
| Warnings | Keep the board away from sources of heat and open flame., Make sure the ironing board is stably positioned before use., Avoid leaving the board unfolded to prevent accidental tripping. |