Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Long-lasting steam with 1.8 L water tank
Easy unwrinkling of all kinds of fabrics
The Philips Garment Steamer 1000 Series is your everyday companion for easy unwrinkling. Thanks to multiple steam settings and the large water tank, you can conveniently steam all kinds of fabrics quickly and effectively without interruptions.
*tested by a third-party institute for E. Coli, S. Aureus, C. Albicans and mites on cotton with 10 seconds of steaming time
| Summary | Philips 1000 series STE1040/20 Garment steamer. Device type: Upright garment steamer, Water tank capacity: 1.8 L, Heating time: 0.75 min. Power: 1600 W, AC input voltage: 220-240 V. Width: 303 mm, Depth: 434 mm, Height: 1682 mm. Package width: 350 mm, Package depth: 350 mm, Package height: 347 mm. Accessories included: Hanger, Glove, Brush |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.35 |
| Unit Box Length | 0.43 |
| Unit Box Width | 0.345 |
| Auto power off | Yes |
| Castor wheels | No |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 36 g/min |
| Cord length | 1.5 m |
| Device type | Upright garment steamer |
| Heating time | 0.75 min |
| Hose length | 1.33 m |
| Number of settings | 3 |
| Plate material | Plastic |
| Product colour | Blue |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Steam boost function | No |
| Steam boost performance | 36 g/min |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 1600 W |
| Depth | 434 mm |
| Height | 1682 mm |
| Iron weight | 270 g |
| Total weight | 3230 g |
| Weight | 3230 g |
| Width | 303 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 347 mm |
| Package weight | 5000 g |
| Package width | 350 mm |
| Accessories included | Hanger, Glove, Brush |
| Brush included | Yes |
| Garment hanger included | Yes |
| Ironing board included | Yes |
| Protection gloves | Yes |
| Country of origin | China |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | STE1040/20 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.05192 cubm |
| Product Net Weight | 3 kg |
| Unit Calculated Weight | 4.87 kg |