Steam iron Black+Decker BXIR3000E (3000W; black)
Steam iron Black+Decker BXIR3000E (3000W; black)



Steam iron Black+Decker BXIR3000E (3000W; black)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Steam iron |
| Product colour | Black |
| Manual | Yes |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Auto shut-off | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Steam boost performance | 200 g/min |
| Water tank capacity | 0.42 l |
| Soleplate type | Cerilium soleplate |
| AC input voltage | 240 V |
| Power | 3000 W |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 330 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Package height | 140 mm |
| Warnings | Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |