Steam iron Black+Decker BXIR2402E (2400W; white)
Steam iron Black+Decker BXIR2402E (2400W; white)






Steam iron Black+Decker BXIR2402E (2400W; white)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Steam iron |
| Product colour | Black, Blue, White |
| Ergonomic design | Yes |
| Steam boost performance | 140 g/min |
| Continuous steam performance | 33 g/min |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Manual | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Soleplate type | Anodised |
| Water tank capacity | 0.37 L |
| AC input voltage | 240 V |
| Weight | 1.3 kg |
| Package height | 130 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Cord length | 1.9 m |
| Package width | 305 mm |