Steam iron Black+Decker BXIR2200E (2200W)
Steam iron Black+Decker BXIR2200E (2200W)










Steam iron Black+Decker BXIR2200E (2200W)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Steam iron |
| Soleplate type | Stainless Steel soleplate |
| Manual | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Continuous steam performance | 30 g/min |
| Product colour | White, Blue, Grey |
| Steam boost performance | 120 g/min |
| Steam boost function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Power | 2200 W |