- In stock.
Steam generator PSG6042/20 Philips
Steam generator PSG6042/20 Philips
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Collection | PerfectCare 6000 Series |
| Model | PSG6042/20 |
| Length | 36.8 cm, 430 mm. |
| Width | 16.8 cm, 227 mm. |
| Height | 26.9 cm, 342 mm. |
| Weight | 3.2 kg, 4.431 kg. |
| Color | Blue color |
| Sole technology | SteamGlide Advanced |
| Power | 2400W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 130 g/min |
| Steam increase to | 550g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 1.8 liters |
| Removable water tank | Yes |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 1.65 m |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | ProVelocity steam generator, made of recycled plastic, scratch-resistant soleplate, heats up in 2 minutes |
| Country of manufacture | ID |