- In stock
Russell Hobbs 25090-56 iron Dry & Steam iron Ceramic soleplate 2600 W Black, Grey, Red
Russell Hobbs 25090-56 iron Dry & Steam iron Ceramic soleplate 2600 W Black, Grey, Red
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
16 - 21
business days
| Anti-drip function | Yes |
| Anti-calc collector | Yes |
| Product colour | Black, Red, Grey |
| Self-cleaning | Yes |
| Steam boost performance | 210 g/min |
| Continuous steam | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Type | Dry & Steam iron |
| Variable steam | Yes |
| Continuous steam performance | 50 g/min |
| Cord length | 3 m |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Water tank capacity | 0.35 L |
| Iron power | 2600 W |
| Warnings | Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |