- New
The Philips 5000 series portable steamer delivers a continuous steam output of 24 g/min and has a heat-up time of just 0.58 minutes. It features a removable water tank with a capacity of 0.12 l and a 2 m cord.
The Philips 5000 series portable steamer delivers a continuous steam output of 24 g/min and has a heat-up time of just 0.58 minutes. It features a removable water tank with a capacity of 0.12 l and a 2 m cord.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Philips 5000 series portable steamer delivers a continuous steam output of 24 g/min and a heat-up time of 0.58 minutes. It has a removable water tank with a capacity of 0.12 L and a 2 m long cord.
Features | |
|---|---|
| Automatic anti-limescale | No |
| Readiness indicator | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Number of settings | 2 |
| Folding hook | Yes |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Device type | Portable garment steamer |
| Product color | Gray |
Power | |
| AC input voltage | 220V |
| Power | 1300W |
Weight and Dimensions | |
| Depth | 316 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 97 mm |
| Weight | 690g |
Packaging Details | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 95 mm |
Package Contents | |
| Added accessories | None |
| Storage bag | Yes |