-
−2%
Philips Speed mode Steam generator
Philips Speed mode Steam generator
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Descaling & cleaning | Yes |
| Product colour | Black, Gold |
| Removable water tank | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Iron power | 2700 W |
| Vertical steam function | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Elite soleplate |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Refill any time | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Locking | Yes |
| Spray function | No |
| Steam boost function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Continuous steam performance | 170 g/min |
| Heating time | 2 min |
| Steam boost performance | 700 g/min |
| Maximum steam pressure | 8.5 bar |
| Variable steam | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Designed for travel | No |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Weight | 4.9 kg |
| Depth | 229 mm |
| Iron weight | 850 g |
| Width | 475 mm |
| Height | 288 mm |
| Hose length | 1.8 m |
| Hose storage | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Power | 2700 W |
| Water level indicator | Yes |
| Calc indicator | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Indication light | Yes |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |