Philips GC7933/30 steam ironing station 0.0015 L SteamGlide Plus soleplate Violet
Philips GC7933/30 steam ironing station 0.0015 L SteamGlide Plus soleplate Violet
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Soleplate scratch-resistance star rating | 4 |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Soleplate gliding star rating | 4 |
| Cable length | 1.65 m |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Auto power off | Yes |
| Visible water level | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Anti-drip function | Yes |
| Anti-calc collector | Yes |
| Refill any time | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Maximum steam pressure | 6.5 bar |
| Product colour | Purple |
| Steam boost performance | 120 g/min |
| Ready indicator | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Water tank type | Detachable |
| Calc-clean function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Calc clean reminder | Y |
| LED indicators | Yes |
| Precision tip | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Optimal TEMP technology | Yes |
| Continuous steam performance | 430 g/min |
| Designed for travel | No |
| Precision steam tip | Yes |
| User manual recycled paper | Yes |
| Total amount of recyclable materials | 15% |
| Energy saving percentage | 35% |
| Energy saving mode | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 200 mm |
| Depth | 371 mm |
| Height | 233 mm |
| Easy storage | Yes |
| Built-in power plug | Yes |
| Hose storage | Yes |
| Hose length | 1.6 m |
| Cordless | No |
| Cord storage | Yes |
| Non-twisting cord | Yes |
| Power | 2400 W |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |