Philips 7000 series DST7030/20 iron Dry & Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2800 W Blue
Philips 7000 series DST7030/20 iron Dry & Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2800 W Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dangerous goods | No |
| Cord length | 2 m |
| Energy saving mode | Yes |
| Type | Dry & Steam iron |
| Product colour | Blue |
| Auto power off | Yes |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Control type | Buttons, Lever, Rotary |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Steam boost performance | 250 g/min |
| Variable steam | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Anti-drip function | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Continuous steam performance | 50 g/min |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Spray function | Yes |
| Auto power off after | 8 min |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Iron power | 2800 W |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Visible water level | Yes |
| Warnings | Be careful when using the device to avoid burns., Do not leave the iron on unattended., Protect the device from contact with water to prevent electric shock. |