Philips 6000 series DST6120/20 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Blue
Philips 6000 series DST6120/20 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Blue














Philips 6000 series DST6120/20 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Ready-to-use indicators | Yes |
| Dangerous goods | No |
| Anti-scale system | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Optimal TEMP technology | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Heating time | 2 min |
| Variable steam | Yes |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Type | Steam iron |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Product colour | Blue |
| Steam boost performance | 190 g/min |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Vertical steam function | Yes |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 240 V |
| Iron power | 2600 W |
| Depth | 316 mm |
| Width | 129 mm |
| Height | 158 mm |
| Weight | 1.5 kg |